Co je důležité?

Není to tak dlouho, kdy jsem vyslechla rozhovor dvou paní. Jedna druhé se chlubily, jaké mají šikovné děti. Jak si dobře vydělávají, jaké vysoké postavení mají v místě bydliště, co si koupily, kde byly. Bylo mi trošku smutno z jejich povídání. Ptala jsem se sama sebe: Je tohle pro nás v životě opravdu tak důležité? Rodiče jsou samozřejmě na své děti pyšní. Co má ale společného štěstí s výší konta, s postavením, s tím, co si kdo koupil, kde byl? Zcela mi v tom rozhovoru chyběla přítomnost lásky a porozumění. Jedna paní chtěla trumfnout druhou, jako by štěstí a pohoda byly o tom, kdo vyhraje. Je to skutečně tak?

Ptala jsem se svého vnitřního já. Jsme opravdu tak povrchní, že štěstí přeměřujeme matérií? A můžeme být pak opravdu šťastní? Snad. Možná, ale já sama jsem v té chvíli chtěla víc a chci i teď. Je sice pravda, že  nežijeme právě v jednoduché době, a peníze i postavení tak mají velkou hodnotu. Každou chvíli nám někdo hrozí propuštěním z práce, stále se zvyšuje nájem a další poplatky, v práci trávíme čas od nevidím do nevidím atd. Ale právě proto chci od života rozhodně víc. Nebuďme otroky peněz a věcí, které často ani nepotřebujeme. Chci jít za svým srdcem a to mě ke spokojenému životu dovede spíš než přehnaný hon za matérií. Nechtěla bych, aby mě někdo posuzoval podle mého postavení a podle toho, co mám. Přála bych si ze srdce, aby mě lidé soudili podle toho jaká jsem uvnitř, jak dokážu pomáhat druhým lidem, jsem-li přátelská, umím-li se vcítit do druhého, dokážu-li kolem sebe šířit klid a pohodu atd.

A co vy? Myslíte si, že postavením a tučným kontem dosáhnete kýženého štěstí? Určitě si myslíte, alespoň vy, kteří máte malý plat, že peníze jsou alfou omegou vašich životů. Peníze jsou pouhé papírky, které nabývají na ceně správným využitím. Zajišťují nám jídlo, léky, bydlení, zábavu atd., avšak nic z toho k trvalé spokojenosti vést nemusí. Tučné konto a postavení nám naplněný a šťastný život nezaručí. Štěstí je skryto jinde. Proč by každoročně mnoho bohatých lidí dobrovolně ukončovalo svůj život, pokud by je tučné konto a postavení naplňovalo štěstím a pohodou?

Měli bychom se skutečně zamyslet nad tím, co nás může učinit šťastnými, a nemusí to být u každého stejné. Jděme přímo za svým srdcem a nenechme se oklamat podstrčenými „pravdami“. Hledejme své pravdy, které nás přímo dovedou k našemu štěstí. Nenahlížejeme na svět jenom skrz potřebu se materiálně zabezpečit ale i z pohledu naší duše a srdce. Vždy je špatně, zaměříme-li se pouze jedním směrem. Jsme jednotou mysli, srdce a těla, tak to neodělujme. Je na každém z nás, co si vybere. Věřím, že si vybereme správně.

Víte, co je pro vás důležité?

  1. Ano. 319
  2. Ne. 230
  3. Nezajímá mě to. 194