Moře léčí

Právě probíhá čas dovolených. Tak proč si nevyrazit k moři? Pro nás suchozemce je to úžasná příležitost, jak si vylepšit své zdraví a nabrat novou energii pro zbytek roku. A návštěva přímořských letovisek opravdu není jen módní záležitostí, ale pro nás, kteří jsme tak vzdáleni od moře, je přímo elixírem života.

Rozhodneme-li se pro léčení mořskou vodou, pak je nám Čechům a Evropanům nejpříhodnější Jaderské moře. Vhodné jsou i pláže a mořská voda v Řecku. Ukázalo se totiž podle výzkumu z roku 1984, že tato moře jsou nejslanější a i nejúčinnější z léčebného hlediska.

Co mořská voda obsahuje? Je v ní celý soubor minerálů a stopových prvků, jako například sodík, draslík, jód, brom, vápník, hořčík či železo, které považujeme za nejdůležitější. Léčivé účinky mořské soli znali již staří Egypťané, kteří ji hlavně používali k hojení otevřených ran. Mořská voda působí na otevřenou ránu antibakteriálně, čímž zamezuje vzniku infekce. Jejich moudrost se zachovala do dnes. Minerály a stopové prvky v mořské vodě opravdu důkladně vyživují pokožku, urychlují látkovou výměnu a krevní oběh. Účinky mořské vody ocení hlavně lidé s chronickými kožními nemocemi, jako je lupénka, atopický ekzém, akné. Mořská voda je vhodná pro všechny typy pokožky, včetně suché a velmi citlivé. Mořské minerály také příznivě působí na funkci štítné žlázy, nervy, zlepšují soustředění a pomáhají i při srdečních onemocněních. Neměli bychom, ale také zapomínat na specifický přímořský vzduch, který čistí dýchací cesty alergiků, astmatiků i nás ostatních, kteří u moře pobýváme. A ani účinek dostatku přirozeného slunečního světla – ultrafialového záření typu A - nelze podcenit. Toto záření potlačuje autoimunitní systém, což v důsledku zlepšuje kožní projevy lupénky, protože lupénka patří právě do autoimunitních onemocnění.

Pobyt u moře se doporučuje alespoň 3 týdenní. To aby se lidský organismus zcela pročistil a nabral dost minerálů a stopových prvků. Jenom očištění dýchacích cest trvá okolo 10 dnů. Zlepšení zdravotních potíží se projevuje i více než půl roku od pobytu. Nezoufejte však, pokud k moři jedete pouze na týden, i když se to zřejmě na vašem zdraví neprojeví tak intenzivně, tak to smysl pro vás má.

Na závěr bych se ráda zmínila o Mrtvém moři. Mrtvé moře je pro lidský organismus jedinečně blahodárné, ačkoli je to ve skutečnosti jezero. Vodu do jezera přivádí řeka Jordán. Voda z jezera sice není nikam odváděna, ale masivně se vypařuje. Zdejší voda je bohatší na léčivé soli a minerály více než jiná moře. Salinita zdejší vody se pohybuje kol em 32 %. To je stav, kdy ve vodě nemohou žít žádní živočichové. Mrtvé moře je také proslulé svým léčivým bahnem, které se těží z jeho dna. Bahno především odstraňuje svalové a nervové vypětí, zlepšuje krevní a lymfatický oběh a pomáhá při revmatických obtížích. Bahno z Mrtvého moře vyživuje, odstraňuje odumřelé buňky pleti a tím ji čistí, což nejvíc ocení lidé trpící akné. Bahenní zábaly napomáhají celkové regeneraci a relaxaci přetíženého organismu.

Pokud po návratu od moře snad ještě nebudete zcela v pořádku, pak si můžete na pomoct vzít třeba autopatii, která jemně harmonizuje centrální spirituální systém, metodu EFT, která odstraní případné negativní emoce s přechodem do běžného života nebo Reiki, které dodávají organismu potřebnou energii.