Je skvělé, že nám dnešní doba umožňuje volnost v rozhodování v mnoha oblastech našeho života. Mě v tuto chvíli nejvíc zajímá svoboda volby jak, kde a s čí pomocí budeme pečovat o své zdraví. Je úžasné, že dnes již nejsme odkázaní jen na západní medicínu, ale můžeme použít i alternativní metody, např. autopatii. Ať už však zvolíme jakoukoli metodu pro udržení nebo obnovu našeho zdraví, tak pokud se hlavně my sami nebudeme starat o své zdraví, tak nám žádná prevence a ani léčba nepomůže.

Svoboda v rozhodování je velmi dobrá věc, ale zvolit si tu správnou metodu nestačí.

I když najdeme toho nejlepšího léčitele, není to záruka uzdravení. Nezbytné je s tím, kdo nám pomáhá, spolupracovat a vytrvat v léčebném postupu. Někteří lidé se však chovají, jako kdyby čekali, že jim terapeut pomůže jakoby mávnutím kouzelného proutku. S tímto přístupem se setkávám nejčastěji u lidí, kteří chtějí, abych na ně použila hypnózu.

Klientka s obezitou žádá odstranění všech svých potíží pomocí hypnózy hned a bez vlastního přičinění. Jiný klient s nízkým sebevědomím čeká, že jeho nízké sebevědomí vystřelí nejlépe k nebeským výšinám a opět bez něho. Někdy klienti nebývají ochotní o svých problémech moc mluvit a trvá to i dvě až tři terapie, než se otevřou. Jsou však i problémy, kterých se vlastně klient zbavit nechce. Chtějí se sice uzdravit, ale nechtějí ztratit „výhody“, které jim nemoc poskytuje -- pozornost blízkého okolí, invalidní důchod etc. Další častou překážkou v řešení klientových problémů je jeho nečinnost. Skončí terapie a klient sám necvičí, neupraví si jídelníček, nehýbe se, netrénuje si nové chování… Vše nechá na někom druhém a to určitě ke zdravému a spokojenému životu nevede.

Některé formy západní medicíny, EFT (Techniky emocionální svobody), hypnóza, Reiki atd. jsou skvělými pomocníky, když se v první řadě odhodláme na svém zdraví pracovat. Ne nadarmo se říká, že vše začíná v hlavě. Přehodíme-li svou zodpovědnost na někoho jiného, ztratíme schopnost ve svém životě něco zlepšit. Očekávat, že se vše v našem životě změní z minuty na minutu, je také něco, čeho bychom se měli vyvarovat. Vzpomeňme si na to, že když jsme získali něco, po čem jsme moc toužili, tak jsme museli být vytrvalí a intenzivně si za naším vytyčeným cílem jít. S naším zdravím je to stejné.

Jste odpovědní za své zdraví?

  1. Vždy. 237
  2. Někdy. 210
  3. Ne. 146